Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


11.05.2018 - 12.05.2018
Studio Słodownia +3
PREMIERY SOLO PROJEKT PLUS 2018

Dwa wieczory premierowe odbędą się w
Studio Słodownia +3
11 i 12 maja 2018.

Bilety na wieczór w cenie 20/15zł lub karnety na oba wieczory w cenie 30/20zł dostępne w punktach informacyjnych Starego Browaru oraz na portalu: ebilet

11.05 godz.19:00

Krystyna Lama Szydłowska
HIGIENA TOŻSAMOŚCI

Karolina Kraczkowska
SCI-FI CEREMONIALS

12.05 godz.19:00

Ewa Dziarnowska
GOO

Wojciech Grudziński
POPULUXE

solo projekt plus 2018

W 2006 roku fundacja Art Stations zainicjowała pierwszy w Polsce program rezydencyjny Solo Projekt, którego misją stało się wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego, indywidualnego języka artystycznego. W ciągu dotychczasowych edycji projektu wsparcie produkcyjne, promocyjne oraz opiekę merytoryczną w ramach Solo Projekt otrzymało już 29 artystów. Program przeznaczony jest dla artystów u progu choreograficznej kariery, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany ‘teatr tańca’. Szczególny nacisk w projekcie położony został na proces twórczy i artystyczny eksperyment z nadzieją na podjęcie przez rezydentów próby namysłu i dyskusji nad sztuką choreografii. Mottem programu są słowa angielskiego choreografa Jonathana Burrowsa, według którego do stworzenia tańca potrzebna jest „przede wszystkim głowa”, zachęcające młodych twórców do podejmowania artystycznego ryzyka i skupienia się na refleksji i (auto)refleksji oraz zadawaniu pytań o indywidualne postawy i strategie twórcze. Od 2015 roku program funkcjonuje w rozszerzonej formule PLUS umożliwiającej pracę nie tylko nad solami, ale także duetami i trio.

Opiekunem artystycznym tegorocznej edycji jest Peter Pleyer.

Peter Pleyer 1 Eugene Titov sm
fot. Eugene Titov

„Od początku istnienia Solo Projektu obserwuję jego rezydentów – całe pokolenie ekscytujących młodych twórców tańca zmieniających oblicze polskiej choreografii i sytuujących ją pośrodku europejskiej i światowej kultury tanecznej. Rosnąca sieć międzynarodowych powiązań i pragnienie pozostawania w bliskości z narodowym środowiskiem nie wykluczają się, przeciwnie – uzupełniają w chęci uwidocznienia siebie w ruchu. Artykułowanie swojej sztuki poprzez choreografię jest złożonym i interdyscyplinarnym procesem, który domaga się przestrzeni dla eksperymentu oraz rozważnego wsparcia w trudnym zadaniu budowania spektaklu. Obie te rzeczy oferuje program Solo Projekt. Moja praktyka coachingowa jest silnie poinformowana rozwojem choreografii i tańca jako niezależnej sztuki, która nie poddaje się przytłaczającym hierarchicznym strukturom obecnym w teatrze dramatycznym i w świecie sztuk wizualnych. Dzięki temu choreografia może inspirować i jednocześnie sama wciąż inspiruje się zasadą otwartości i sprawiedliwej wymiany konceptów, metod pracy i estetyk. Jest to możliwe zwłaszcza dzięki technikom wypracowanym w ciągu ostatnich 30 lat, w których centrum znajduje się ciało jako główny przedmiot eksploracji i przestrzeń, w którym wydarza się sztuka - przestrzeń anatomiczna, społeczna i polityczna. W ten sposób pożądana emancypacja choreografii jest bliska i wkrótce wzbogaci zarówno produkcję kulturalną, jak i kształt społeczności i społeczeństw, w których żyjemy.”

Peter Pleyer ukończył European Dance Development Centre w Arnhem. Pracował jako tancerz i asystent choreografa m.in. z Yoshiko Chumą (Nowy York) i Markiem Tompkinsem (Paryż). W 2000 roku przeprowadził się do Berlina, gdzie objął kierownictwo artystyczne festiwalu Tanztage. W 2005 roku stworzył wykład/instalację „choreographing books” inspirowany historią i teorią choreografii. Jego warsztat „History in Practice” znalazł się w programie wielu instytucji i przyniósł mu sławę świetnego pedagoga. W 2014 roku Peter powrócił do pracy choreograficznej tworząc solo „Ponderosa Trilogy” oraz grupowy improwizacyjny format „Visible Undercurrent”. W 2016 roku w CSW w Warszawie razem z artystami z Polski i Berlina stworzył „Moving the Mirror” (koprodukowany przez Art Stations Foundation). W 2017 r. w berlińskiej Sophiensaele odbyła się premiera „cranky bodies dance reset”. Od lat Peter utrzymuje bliską relację z ASF - występując w Starym Browarze i wykładając w ramach Alternatywnej Akademii Tańca. W 2010 r. był mentorem artystów Solo Projektu – Anny Nowickiej, Aleksandry Borys i Rafała Urbackiego.