Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


LIPIŃSKA / SZOSTAK / ŚCIBOR SOLO PROJEKT 2011

Podstawową ideą programu Solo Projekt (którego pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku) jest wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego języka artystycznego. Program zakłada pomoc zwłaszcza tym, którzy gotowi są do podejmowania artystycznego ryzyka, jakie niesie ze sobą eksperymentowanie z własnym ciałem i poszukiwanie oryginalnej formy spektaklu. Stąd główny nacisk projektu położony został nie tyle na stworzenie produktu-spektaklu, ale na samym procesie twórczym, a młodzi artyści, objęci tym programem, wspierani są nie tylko produkcyjnie, ale i merytorycznie. Dzięki temu w ramach poprzednich edycji Solo Projektu powstało w Starym Browarze 14 spektakli o zupełnie odmiennej estetyce, eksponujących indywidualne zainteresowania i osobowość każdego choreografa.

Program przeznaczony jest dla profesjonalnych tancerzy i początkujących choreografów, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany „teatr tańca”. Mottem projektu są słowa brytyjskiego choreografa Jonathana Burrowsa: „do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa”.

Do tej pory w ramach programu swoje spektakle stworzyli: Anita Wach, Janusz Orlik, Dominika Knapik, Konrad Szymański, Renata Piotrowska, Barbara Bujakowska & Marcin Janus, Tomasz Bazan, Karol Tymiński, Małgorzata Haduch, Ramona Nagabczyńska, Magdalena Przybysz, Aleksandra Borys, Anna Nowicka i Rafał Urbacki.

W roku 2011 opiekę nad młodymi tancerzami sprawują artysta wizualny Luca Giacomo Schulte, wieloletni współpracownik niemieckiego choreografa Raimunda Hoghe oraz Ornella Balestra, tancerka, która w styczniu 2011 występowała w Starym Browarze w spektaklu „Rosenzeit – A solo for Ornella Balestra”.

Luca Giacomo Schulte studiował sztuki piękne na Kunstakademie Düsseldorf/Münster (Niemcy). Prezentował swoje prace na wystawach w Niemczech, Portugalii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 współpracuje na stałe z międzynarodowej sławy choreografem i tancerzem Raimundem Hoghe. Mieszka i pracuje w Düsseldorfie. „Rosenzeit – A solo for Ornella Balestra” (2009) i „Joseph” (2011) są jego pierwszymi pełnowymiarowymi spektaklami teatralnymi. Jako choreograf stawia sobie za cel przede wszystkim poszukiwanie wspólnego mianownika dla tańca i sztuk wizualnych oraz docieranie do znaczeń pierwotnie wpisanych w te dwie dziedziny sztuki.
www.lucaschulte.com

Ornella Balestra studiowała taniec klasyczny w Turynie (Włochy), a także w londyńskiej Royal Ballet School oraz w teatrze La Scala w Mediolanie. Była solistką w zespole Maurica Béjarta Ballet du Vingtieme Siecle. W wieku 24 lat powróciła do Włoch, by kontynuować pracę z tamtejszymi choreografami. Występowała na deskach największych włoskich teatrów i na licznych festiwalach. Współpraca z Raimundem Hoghe pchnęła jej międzynarodową karierę na nowe tory. Była główną tancerką w jego realizacjach „Tanzgeschichten” (zdobywca nagrody German Producers Award 2003), „Swan Lake, 4 Acts” (2005), „Boléro Variations” (2007) i „Si je meurs laissez le balcon Bouvert” (2010). Spektakle te od chwili premiery nadal wystawiane są na całym świecie.

Irena Lipińska tancerka, choreografka i fotografka. Ukończyła polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Warsztat taneczny zdobywała ucząc się u wielu wybitnych tancerzy butoh i choreografów tańca współczesnego. W 2010 roku otrzymała stypendium Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Uczestniczy w rocznym programie stażystów Teatru ZAR. Ukończyła kurs choreografii scenicznej i otrzymała dyplom w Artystycznej Alternatywie Art Studio w Krakowie. Poszukuje własnej metody badania i pracy z ciałem oraz indywidualnego podejścia artystycznego.

Iza Szostak tancerka, choreografka, absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts, Rotterdam Dance Academy w Holandii. Stypendystka Polskiego Ministerstwa Kultury, Holenderskiego Corrie Hartong Fonds i Programu Alternatywnej Akademii Tańca. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre / Troubleyn. Współpracowała również z Michaelem Schumacherem, Amy Raymond, Krisztiną de Chatel i Felixem Ruckertem. Od 2008 współpracuje z zespołem Anna Holter + Company w Monachium. W roku 2009 brała udział w festiwalu Urban Explorer w Dordrechcie, a także współpracowała z Guilherme Botelho na festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie. W 2010 roku brała udział w projekcie „Let’s dance Chopin” w choreografii Marysi Stokłosy oraz stworzyła własne choreografie solowe „Karmi-go”, „Sprzężenie zwrotne” i „Grandpa-go”.

Aleksandra Ścibor tancerka, tłumaczka, pedagog. Dyplomowany instruktor tańca współczesnego. Absolwentka Instytutu Filologii Angielskiej UAM Poznań (specjalność: tłumaczenie konferencyjne) oraz Podyplomowego Studium Managerów Kultury (SGH, Warszawa). W świat tańca wprowadzili ją Kama Jankowska i Witold Jurewicz. Od 2005 roku związana z Teatrem Tańca Alter. Współpracuje z Jackiem Owczarkiem (Pracownia Fizyczna) i Rafałem Dziemidokiem (Koncentrat). Działa w ramach stowarzyszenia MOVIN` ŁÓDŹ. Bada proces tłumaczenia technicznego języka tańca. Współtworzy stronę www.contactimprovisation.eu. Zajmuje się tańcem współczesnym, improwizacją, kontakt improwizacją, ruchem autentycznym i tańcem fizycznym. Tańczy.