Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


09.04.2016 - 30.04.2016
Salvador de Bahia, Brazylia
Projekt: Yanka Rudzka

19:00 / 27.04.2016
Teatro Gregório de Matos
Sławek Krawczynski, Tomasz Wygoda, Anna Godowska
Niżyński, Święto snów

19:00 / 28.04.2016
Teatro ICBA
Agata Maszkiewicz
Polska
Agata Siniarska
Śmierć 24 klatki na sekundę albo zrób mi taj jak w prawdziwym filmie. Choreografia spowolniona w rozdziałach
(double bill)

9:00-12.00 / 28-29.04.2016
Teatro do Movimento | Escola de Dança da UFBA
Seminarium poświęcone Yance Rudzkiej

20:00 / 29-30.04.2016
Teatro Vila Velha
premiera
PROJEKT YANKA RUDZKA: ZACZYN

19:00 / 30.04.2015
Espaço Cultural Barroquinha
Maciej Kuźmiński
Różnica i powtórzenie

 

Projekt finansowany ze środków Instytutu Adama Mickiewicza

culturepl logo

Więcej informacji o Yance Rudzkiej w tekście Macieja Rożalskiego na culture.pl

Yanka Rudzka photo Silvio Robato 6

2016 rok jest rokiem kultury polskiej w Brazylii. Z tej okazji Art Stations Foundation razem z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Festiwalem VIVADANCA w Salwadorze realizują projekt, którego celem  jest prześledzenie i odkrycie dla Polski historii i twórczości  Yanki Rudzkiej (1916-2008) - polskiej tancerki, która w 1956 roku przybyła do Salvadoru (Bahia, Brazylia)  by stworzyć pionierską w tamtym okresie Szkołę Tańca Uniwersytetu Federalnego, która  szybko stała się jednym z najważniejszych ośrodków sztuk scenicznych w Brazylii. Nieznana dotąd w ogóle w Polsce Yanka Rudzka uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci współczesnego  tańca w Salvadorze -  pierwszą, która połączyła tradycję tańca modern (z kręgu  niemieckiego tańca ekspresjonistycznego) z elementami kultury  afro-brazylijskiej, zwłaszcza z muzyką i  tańcami Orishas (candomblé).  Jej wpływ na współczesną scenę taneczną w regionie jest nie do przecenienia (od lat przyznawana jest tu choćby coroczna nagroda taneczna imienia Yanki Rudzkiej). 

Obok części  badawczej, którą od połowy 2015 roku prowadzi polski antropolog teatru dr Maciej Rożalski, równie istotną częścią projektu jest  część praktyczna zakładająca stworzenie oryginalnej choreografii, która połączy polskich i salwadorskich tancerzy pozwalając tym samym na zbliżenie obu środowisk tanecznych. Projekt umożliwi w ten sposób nie tylko pogłębienie wiedzy o istotnym, a nieuświadamianym wcześniej w Polsce artystycznym linku pomiędzy Polską a Brazylią, oraz na symboliczne sprowadzenie wybitnej polskiej artystki „do domu”, ale także pozwoli na powtórzenie gestu Yanki Rudzkiej i praktyczną wymianę tanecznych doświadczeń. Tym samym  stworzy okazję do postawienia pytania o możliwe „miejsca wspólne” i inspirujące różnice dzielące oba taneczne światy.  Przygotowywana pod kierunkiem Joanny Leśnierowskiej i Janusza Orlika oryginalna choreografia  opierać się będzie przede wszystkim na dialogu artystów polskich i brazylijskich, a za punkt wyjścia obierze  tradycyjne niestylizowane  tańce obu krajów - oberek i sambę.  Projekt  powstaje  we współpracy z międzynarodowym festiwalem  Vivadanca  (kwiecień 2016) i w dialogu z jego dyrektorką artystyczną Cristina Castro, a premierowe pokazy zaplanowane na Międzynarodowy Dzień Tańca (29.04), stanowić będą kulminację intensywnych prezentacji polskich spektakli tanecznych w ramach Vivadanca 2016 prezentujących brazylijskiej publiczności najnowsze osiągnięcia młodej polskiej choreografii.

Istotnym  elementem projektu stanie się dwudniowe seminarium poświęcone Yance Rudzkiej, które przybliży szerokiej brazylijskiej publiczności twórczość polskiej artystki, i pozwoli zapoznać się z  wynikami przeprowadzonych w ramach projektu badań oraz skontekstualizuje  prezentacje polskich artystów i powstałą w wyniku projektu choreografię.

Yanka Rudzka photo Silvio Robato 2

Pokaz premierowy choreografii powstającej pod kierunkiem Joanny Leśnierowskiej i Janusza Orlika zaplanowano na Międzynarodowy Dzień Tańca czyli 29 kwietnia (drugi spektakl dnia następnego). Pozostali artyści biorący udział w tworzeniu spektaklu to Anderson Danttas, Sinha Guimarães,  Agnieszka Kryst, Korina Kordova, Manchinha, Paweł Sakowicz, Neemias Santana i Jônatas Raine.

 

culturepl logo