Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


16.10.2011
19:00
Studio Słodownia +3
Silke Z. / resistdance Private spaces (the unplugged version) spektakl

pomysł i choreografia 
Silke Z.

taniec i wykonanie 
Caroline Simon i Antonio Cabrita

dramaturgia 
Silke Z. i André Zimmermann

reżyser techniczny 
Ansgar Kluge

aranżacja filmowa 
Jan Hanten, André Zimmermann

światło i aranżacja sceniczna 
Ansgar Kluge

aranżacja dźwięku 
Christian Azadi

reżyseria 
Rudi Kamminga (Grand Theatre Gronningen)

kierownik produkcji 
Katja Steinbach

asystent kierownika produkcji 
Irena Vujicic

kierownictwo, PR 
Mechtild Tellmann

„private spaces (projekt p.s.)” to inscenizacja, która powstała w wyniku współpracy następujących grup 
Kanuti Gildi Saal, Tallinn; Dancecity, Newcastle; tanzhaus nrw, Düsseldorf

wsparcia udzieliły następujące organizacje 
Kulturamt der Stadt Köln, Kunststiftung NRW, Ministerpräsident des Landes NRW, SK Stiftung Kultur

produkcja 
Silke Z. / resistdance

 

Taniec z Nadrenii Połnocnej-Westfalii

Podążając za kilkuletnią współpracą w ramach Europejskiej Sieci Domów Tańca, na zaproszenie Tanzhaus Düsseldorf, Stary Browar stanie się głównym centrum tanecznego programu Sezonu Kultury NRW w Polsce. Przez cały październik będziemy gościć w Poznaniu wiele spektakli i projektów artystycznych angażujących polskich i niemieckich artystów.

W swoich inscenizacjach tanecznych choreografka z Kolonii Silke Z. zgłębia sferę intymności. Tancerze tworzą krajobraz emocjonalny, ukształtowany poprzez dynamiczne przenikanie się bliskości i dystansu, kontroli i bezsilności. Wyłania się z tego sfera prywatności, od której nie ma ucieczki. Tradycyjna scena zostaje zastąpiona przestrzenią, w ramach której każdy uczestniczy we wspólnym przeżyciu.

Granica pomiędzy niewygodą i bólem zostaje przekroczona, kiedy artysta Antonio Cabrita wielokrotnie rzuca się na podłogę próbując poprzez swoją autodestrukcję wywołać reakcję opanowanej partnerki. Nic nie oddziela publiczności od artystów; znajdują się razem w tym samym ciemnym pomieszczeniu. Nie istnieje już świat zewnętrzny, a jedynie bezlitośnie obnażone światy wewnętrzne. Chcą uciec. Chcą pozostać.

Publiczność osobiście doświadcza dualizmu tkwiącego w rozdarciu pomiędzy społeczną potrzebą dyskrecji, a jednoczesnym pragnieniem zaspokojenia ciekawości co do prywatności innych osób. W którym momencie nasze poszukiwanie autentyczności staje się wstydliwe, a kiedy jest naprawdę odważne?

W swojej niezwykłej inscenizacji Silke Z. zagłębia się w przerażenie i piękno towarzyszące intymności. Jeszcze raz udało jej się zwięźle uchwycić aktualne i nieokreślone zjawisko, które wymyka się ogólnym wyjaśnieniom.

Rzeczywistość jest dla Silke Z. zbiorem odprysków. Jest piękna, lecz ma niebezpiecznie ostre krawędzie.

Nicole Strecker, fragment przemówienia towarzyszącego wręczaniu Kolońskiej Nagrody Teatralnej

Silke Z. żyje i pracuje jako choreografka w Kolonii. Studiowała w Niemieckiej Wyższej Szkole Sportowej w Kolonii taniec i jazdę na nartach, kształciła się również w European Dance Development Center (EDDC) w Arnheim / Düsseldorf. Jest współzałożycielką Studio 11, studia produkcyjnego w Kolonii.

www.resistdance.de