Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


28.09.2019
19:00
Studio Słodownia +3

bilety w cenie 25zł dostępne na Bilety24.pl

Claire Croizé i Etienne Guilloteau Pole Reports from Space PREMIERA

sbnt15 www logo2

Jubileusz
Stary Browar Nowy Taniec

Koncepcja i choreografia:
Claire Croizé i Etienne Guilloteau

We współpracy z:
Justyną Kalbarczyk i Krystyną Lamą Szydlowską

Taniec:
Justyna Kalbarczyk i  Krystyna Lama Szydlowska

Z muzyką:
Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

Reżyseria światła:
Dominique Pollet

Kostiumy:
Anne-Catherine Kunz

Konsultacja dźwięku:
Roeland Luyten

Produkcja:
ECCE / Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Przy wsparciu:
Norwegian Artistic Research Program- Norwegian Theater Academy Østfold University College

fot.: K. Wodiczko

k wodiczko SM

Wspektaklu  Pole Reports from Space dźwięki kultowego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia przyprawione zostają smakiem oldskulowej radzieckiej science fiction, która w l. 80. XX w. wykorzystywała muzykę  SEPR jako ścieżkę dźwiękową swoich filmów. Dwie tancerki, Justyna Kalbarczyk i Krystyna Lama Szydłowska, wkraczają odważnie w futurystyczny krajobraz inspirowany tym muzycznym dziedzictwem. Niczym kosmonautki dryfujące w przestrzeni, czy też duchy uwięzione za ścianą, desperacko próbują się komunikować. Pole Reports from Space zaprasza nas  do wspólnych  ćwiczeń  w kodowaniu i dekodowaniu ich wiadomości:  abstrakcyjne z pozoru gesty i dźwięki stopniowo odkrywają przed nami swoje zakorzenienie w  analogowym świecie; formy i treści ścierają się.

Choreografia belgijskiego duetu Claire Croizé i Etienne Guilloteau czerpie garściami zarówno  z samej muzyki , jak i historii SEPR -  odizolowanego za żelazną kurtyną i działającego tuż pod nosem  komunistycznej cenzury pionierskiego centrum wizjonerskiej muzyki elektronicznej z ukrytym wywrotowym przekazem. Artyści odsłaniają przed nami  wizję przyszłości ujrzaną bezpośrednio w przeszłości -  jednocześnie utopijną i nostalgiczną. Wizję utkaną z marzeń o podróży do odległych światów, nie mogącą jednak przewidzieć tego, co stanie się ze światem, w którym sami żyjemy.  Choć gdybyśmy tylko słuchali, pewnego dnia moglibyśmy odebrać wiadomość…

Spektakl w koprodukcji z Art Stations Foundation powstał na zamówienie  Instytutu Adama Mickiewicza (IAM) w ramach programu Niepodłegła 2017-22. 

polereportsfromspace logo

Projekt Instytutu Adama Mickiewicza w ramach międzynarodowego programu kulturalnego NIEPODLEGŁA
z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Finansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017–22.