Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


01.12.2018
premiera książki

Książka dostępna w księgarni Prospero Instytutu Teatralnego oraz wysyłkowo

red. Marta Keil CHOREOGRAFIA: POLITYCZNOŚĆ

Książkę w cenie 39zł plus koszty wysyłki można zakupić składając zamówienie na adres e-mail.

Koszty przesyłki listowej:
polecony/ekonomiczny:  10,8zł
polecony/priorytet: 11zł

Redakcja: Marta Keil

Autorzy: Marta Keil, Ana Vujanović, Alice Chauchat, Mark Franko, Jonathan Burrows, Andre Lepecki, Rudi Laermans,
Mette Ingvartsen, Xavier le Roy, Bojana Cvejić, Christine de Smedt, Gabriele Klein, Nobody's Business, Boris Charmatz, Jan Ritsema, Oliver Marchart, Randy Martin, Bojana Kunst

Tłumaczenia:Olga Drenda, Marta Keil, Agata Kozielska, Małgorzata Paprota, Monika Rokicka, Bartosz Wójcik

Projekt graficzny i skład: kilku.com (Idalia Smyczyńska i Robert Zając)

Korekta, indeks, bibliografia: Monika Krawul

Współwydawcy: Art Stations Foundation by Grazyna Kulczyk, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, East European Performing Arts Platform

ISBN:
978-83-66124-04-2
978-83-952929-0-3
978-83-949914-7-0

Wydanie pierwsze:
Warszawa - Poznań - Lublin 2018

Pierwsze wydanie publikacji zostało zrealizowane we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu Wydawniczego 2018.

 

export pdf
(pobierz spis treści)

IMG 9301

Polityczność to także decyzja o tym, jak ustanawiasz relację z widownią, jak podjąć temat albo jak go porzucić, na co zwrócić uwagę, co puścić mimo uszu. To układ krzeseł na widowni — albo ich brak. To wybór tematu i kontekstu. Sytuacja społeczna i ekonomiczna, w jakiej pracujesz. Wybór, czyją sprawę dopuszczasz do głosu. To kontekst, w jakim spektakl jest produkowany i pokazywany. To także decyzja o szerokim udostępnieniu partytury lub scenariusza albo ścisłego zastrzeżenia ich prawami autorskimi. Albo decyzja, by porzucić projekt.

IMG 9307

Choreografia: polityczność pod redakcją Marty Keil składa się z kilkunastu tekstów wybitnych europejskich i amerykańskich artystek i artystów oraz badaczek i badaczy przyglądających się współczesnym praktykom choreograficznym jako praktykom politycznym. Książka pokazuje choreografię jako jako narzędzie formułowania i wyrażania myśli, przestrzeń działań krytycznych i praktyk oporu. Znalazły się tu zarówno artystyczne manifesty, jak i naukowe analizy oraz zapisy procesu pracy. Zebrane materiały, w większości dotąd nie tłumaczone na język polski, wchodzą ze sobą w relacje, wytwarzają napięcie, czasem pozostają w niezgodzie. Stanowią próbę wykreślenia możliwej mapy ułatwiającej poruszanie się w przestrzeni współczesnej choreografii.

IMG 9311

IMiT logoInstytut Teatralnyeepap logos 0