Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


17.05.2017
11:00
Festiwal KROKI / Scena Miniatura / Kraków
DALIJA AĆIN THELANDER / KEREN LEVI UP SIDE DOWN ON TOUR: KRAKÓW

Spektakl dla dzieci od 4 do 7 lat

Pokazy odbędą się na Scenie Miniatura w ramach Festiwalu KROKI w Krakowie
17 maja w godz. 
11:00 i 13:00

koncepcja i choreografia:
 
Dalija Aćin Thelander, Keren Levi

muzyka:
Tom Parkinson

wideo:
Assi Weitz

występują:
Dorota Michalak, Krystyna Szydłowska, Zofia Tomczyk

koprodukcja:
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Polska);
Station Service for Contemporary Dance (Belgrad, Serbia);
Little Theatre Dusko Radovic (Belgrad, Serbia);
Weld (Sztokholm, Szwecja ); De Stilte - Theatre for children (Breda, Holandia)

fot. Jakub Wittchen

przy wsparciu:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Arts Grants Sweden; Stockholm Stad, Ministry of Culture of Republic Serbia;

„Up Side Down” to wciągający, interaktywny spektakl, który łączy doświadczenie tańca współczesnego oraz sztuk wizualnych dla najmłodszych widzów.

IMG 6703

Przedstawienie zaprasza dzieci do wspólnej przygody, której mogą przyglądać się, w której mogą aktywnie uczestniczyć, i na której bieg mogą wpływać. 
Ta szczególna zmysłowa podróż pozwala wyostrzyć i ucieleśnić dziecięcą percepcję. Minimalistyczna oprawa przedstawienia pobudza wyobraźnię i  wykorzystuje inspiracje znalezione w codziennych czynnościach i przedmiotach. Spektakl koncentruje się na interakcji i wspólnym działaniu: od przestrzeni do obiektów, od obiektów do ciała, od ciała do akcji, od akcji do tańca.

IMG 6881

Projekt jest efektem międzynarodowej współpracy, złożonej z twórczych poszukiwań, badań i ewaluacji, włączając w to próby z uczestnikami, do których jest adresowany. Współtwórczyniami spektaklu są poznańskie tancerki: Krystyna Szydłowska, Dorota Michalak i Zofia Tomczyk, które ruchem i gestami zapraszają do uczestnictwa dzieci.

Produkcja jest wspierana przez: De Stilte (Breda, Holandia) Art Stations Foundation (Poznań, Polska), Station Service for Contemporary Dance and Youth Center Belgrade, (Belgrad, Serbia), Weld (Sztokholm, Szwecja). Każdy z partnerów stworzył własną wersję spektaklu i zorganizował prezentacje prac.

portriate white2

Keren Levi (1972, Izrael) od 2004 roku działa na arenie międzynarodowej jako choreografka, której dorobek obejmuje m.in. „Territory” (2004, NL), spektakl stworzony we współpracy z muzykiem Tomem Parkinsonem i artystą multimedialnym Tammuzem Binshtockiem, opowiadający o tożsamości i nadawaniu ram (nagroda BNG), a także duet „Couple-Like” (2006, NL/BE) z belgijskim twórcą Ugiem Dehaesem. W 2007 r. Levi została zaproszona przez zagrzebski dom produkcyjny Tala do pracy nad „Out of Service”, spektaklem o geście wspólnego występowania z lokalną chorwacką obsadą. W tym samym roku powstał „The Prize Piece” jako efekt zamówienia-nagrody, którą Levi otrzymała za „Territory” i który o tym opowiada. W 2009 r. stworzyła i wykonała „Big Mouth”, wspólnie z izraelskimi artystami Orenem Laorem i Nivem Sheinfeldem, a następnie „Couple-Like # 2”, kolejny wspólny projekt z Dehaesem, który zdobył prestiżową holenderską nagrodę Silver Cricket za 2011 r. Wspólnie z Parkinsonem stworzyła również „Envelopes” opowiadający o pokrewieństwie między rodzeństwem oraz między muzyką a tańcem. Premiera tego spektaklu odbyła się podczas Spring Dance Festival Utrecht 2010. W 2012 r. powstał wideo-performans „The Dry Piece”, którego premiera miała miejsce podczas Festival a/d Werf i który zdobył nagrodę Dioraphte festiwalu De Nederlandse Dansdagen 2013. Również w 2013 r. Levi ponownie pracowała z Parkinsonem nad „To Band”, koncertem taneczno muzycznym pokazanym po raz pierwszy w ramach festiwalu Breakin'walls w amsterdamskim Frascati Theater. Nowe dzieło Levi pt. „Clubbing”, będące kontynuacją jej wieloletniej współpracy z Parkinsonem, miało swoją premierę w marcu 2015 r.
Keren Levi uczy techniki tańca współczesnego, body-work i choreografii w School voor Nieuwe Dansontwikkeling (SNDO) i na Wydziale Modern Dance w Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten (AHK), a także podczas festiwali oraz w programach dla tancerzy i zespołach w całej Europie. Niedawno ukończyła studia drugiego stopnia na kierunku Amsterdam Master of Choreography (AMCh).

dalija acin thelander

Dalija Acin Thelander zajmuje się intensywnymi badaniami w dziedzinie tańca współczesnego dla dzieci i niemowląt, dla których stworzyła szereg spektakli tanecznych oraz choreografię do instalacji dla niemowląt pt. „Baby Space” wystawianej dotychczas w Polsce, Serbii i Danii. Pracuje na polu sztuk performatywnych i szeroko rozumianej kultury tworząc  choreografie oraz spektakle teatralne. Obecnie koncentruje się na działaniach, które traktują choreografię jako poszerzoną praktykę z naciskiem na interakcję i współuczestnictwo. Od 2008 roku Dalija rozwija równolegle  praktykę choreograficzną skierowana do najmłodszej widowni, (także niemowląt) nie tylko tworząc, prowadząc warsztaty , ale i wykładając by promować  wagę  jak najwcześniejszych spotkań  ze sztuką. Swoje prace prezentowała na całym świecie podczas wielu międzynarodowych festiwali , m.in. w ramach Impulstanz, Tanz im August, Les Particules, Perforations, BITEF itd. W 2008 roku otrzymała nagrodę Prix Jardin d’Europe za spektakl “Handle with great care”w ramach wiedeńskiego festiwalu  Impulstanz. Dalija Acin Thelander, mieszka w Sztokholmie w Szwecji.


UpSideDown Logalogo MD