Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


20.10.2009
19:00
Studio Słodownia +3
Anna Steller / Good Girl Killer Delia spektakl

koncept 
Anna Steller

choreografia i wykonanie 
Jacek Krawczyk, Anna Steller

muzyka 
Rafał Dętkoś, Grzegorz Welizarowicz

kostiumy 
Julia Porańska

reżyseria świateł 
Michał Kołodziej

produkcja 
Good Girl Killer

premiera 
23.08.2009

Spektakl został sfinansowany ze stypendium kulturalnego Urzędu Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego

Co z tym tańcem? to seria prezentacji polskich spektakli starająca się zarysować poznańskiej publiczności aktualną mapę polskiego tańca współczesnego i nazwać problemy, z jakimi borykają się na co dzień tancerze i choreografowie, a także rozpocząć dyskusję nad kondycją i przyszłością tańca współczesnego w Polsce.

Delia jest spektaklem, w którym podstawą pracy tancerzy jest ruch, przestrzeń i czas. Powracamy do elementarnych ruchów, by w ich prostocie odkryć wielość znaczeń. Porzucamy narrację i niezamierzamy uwodzić widza. Przypominamy sobie dokonania artystów z lat 50 i 60: Merce'a Cunninghama, Johna Cage's, BBC Radiophonic Workshops, którzy zrewolucjonizowali postrzeganie granic sztuki. Czynimy to po to aby ze skrawków czasoprzestrzeni, z przypadkowych dźwięków, precyzyjnych ruchów stworzyć collage, który nie próbuje naśladować rzeczywistości lecz nią jest.

Zupełnie innym wydarzeniem okazał się najnowszy spektakl Anny Steller (Good Girl Killer) pt. "Delia", do którego choreografię przygotowała wspólnie z Jackiem Krawczykiem z Teatru Okazjonalnego. Zainspirowani dokonaniami artystów awangardy lat 50. i 60. XX wieku, takich jak tancerza i choreografa Merce'a Cunnigham czy muzyką Radiophonic Workshops, do którego należała Delia Derbyshire, pionierka muzyki elektronicznej, stworzyli spektakl surowy i oszczędny w wyrazie, pozbawiony narracji, skupiony na czystym ruchu i jego technice. Jeśli opowiedzieli jakąś historię, to tylko tę, która zrodziła się w głowie widza, jeśli rozdrażnili, to celowo, igrając ze sceniczną przestrzenią, dzieląc ją swym precyzyjnie wyliczonym ruchem na geometryczne figury. Dobrze zagrały tez zaprojektowane przez Julię Porańską proste, kontrastowe, nieco surowe kostiumy przypominające w żeńskim wydaniu styl międzywojnia. Znakomitym dopełnieniem całości była muzyka autorstwa Rafała Dętkosia i Grzegorza Welizarowicza, która czasem służyła tancerzom jedynie jako luźne tło, innym razem z matematyczną dokładnością narzucała określony rytm.

Magdalena Hajdysz, 28.08.2009, Gazeta Wyborcza

Jacek Krawczyk i Anna Steller tworzą spektakl "Delia" za pomocą zimnego, precyzyjnego ruchu. Silne podporządkowanie formie i "pozostawanie pod wpływem" swoich inspiracji nie przeszkadza im gruntownie przeinterpretować ich znaczenia. Ze świetnym skutkiem.

Wspólne przedstawienie zespołu Good Girl Killer i Jacka Krawczyka z Teatru Okazjonalnego to na pierwszy rzut oka teatr tańca pozbawiony teatru tańca. Nie ma tu zgrabnych, płynnych ruchów, nie ma podporządkowania muzyce, a spektakl nie zawiera elementów ciepłych, pogodnych, umożliwiających swobodne podziwianie kunsztu wykonawców. Tancerze z tego rezygnują, wybierając surowy rygor formy i chłód precyzyjnego, skodyfikowanego ruchu, niekiedy pełnego bolesnego wręcz napięcia.

W "Delii" tancerze, podobnie jak Cunningham, nie budują opowieści scenicznej - ich taniec jest raczej collagem ruchów i gestów, nastawionych na wywołanie pewnych emocji i wrażeń. Pomaga im w tym muzyka elektroniczna Rafała Dętkosia i Grzegorza Welizarowicza bardzo wyraźnie inspirowana muzyką eksperymentalną formacji BBC Radiophonic Workshop.

"Delia" jest ciągłą konfrontacją - zarówno z widzem, nieprzygotowanym do tak surowego, mechanicznego niemal ruchu, ale też z inspirującymi przedstawienie ikonami świata muzyki i tańca. W to przedstawienie wpisane jest ryzyko. Krawczyk i Steller balansują na granicy wytrzymałości percepcyjnej widzów a czerpiąc tak wiele ze swoich inspiracji, łatwo mogliby również wpaść w banał naśladownictwa mistrzów.

Jednak tancerze nie przekraczają cienkiej granicy, do której - jak sądzę - celowo się zbliżają. Balansując nad przepaścią, wychodzą z tego bez szwanku. Za tak odważną i udaną próbę stworzenia własnego języka tańca należy uznać "Delię" za jedno z najciekawszych wydarzeń tanecznych sezonu.

Łukasz Rudziński, 25.08.2009, trójmiasto.pl

Jacek Krawczyk choreograf, tancerz , pedagog tańca, członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, zdobył dyplom artysty - tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek ZASP, a także FIA - The International Federation of Actors oraz EON - The European Network of Independent Theatre Makers . W latach 1987 – 97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu, aktor – tancerz Teatru Ekspresji. W roku 1998 podjął artystyczną współpracę z Joanna Czajkowską, co stało się początkiem istnienia Teatru Okazjonalnego. Twórca wielu autorskich spektakli teatru tańca .Jako tancerz i choreograf współpracował z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi: z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni (m.in. choreografia do spektaklu „Casanova”), Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Nowym w Słupsku (ruch sceniczny do „Dziadów” A. Mickiewicza) oraz m.in. z Capellą Gedanensis, niemieckim teatrem Audio Gruppe, francuskim Teatrem Artonik . W 2008 roku pracował jako choreograf dla niemieckiego Tanztheater Company Goerlitz. Biorąc udział w licznych festiwalach sztuki tanecznej oraz teatrów alternatywnych występował na scenach teatralnych w całej Polsce i za granicą (m.in.: Włochy, Turcja, Rosja, Czechy, Litwa, Estonia, Mołdawia, Luksemburg, Portugalia, Niemcy, Białoruś, Rumunia, Szwecja, Francja, Indonezja.). Jako pedagog z zakresu teatru tańca pracował w Studium Animatorów Kultury, Alternatywnej Szkole Teatralnej Żak w Gdańsku i Sopockiej Scenie Off de Bicz.. W 2004 i 2006 otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2006 nominowany do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005 za reżyserię i choreografię dwóch spektakli „Kwadrat. Wersja 6” i „Helikopter Tanz Streichquartett”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2006. W semestrze zimowym roku akademickiego 2006/2007 prowadził przedmiot „Taniec i systemy ruchowe w kulturze” na kierunku Kulturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego. Odtwórca roli Don Jose we współczesnej wersji „Carmen” w choreografii Jarosława Stańka, w ramach Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. W kwietniu 2007 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Anna Steller – ur. w 1979 roku – tancerka, performerka i choreograf. Na scenie tanecznej od 1994 roku. Od 1994 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdülöw. Od 2003 roku jest aktorką i tancerką w Teatrze Patrz Mi Na Usta. Gościnnie występowała w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Wybrzeże. W 2005 roku założyła zespół Good Girl Killer. Na swoim koncie grupa ma 2 premiery które prezentowane były na wielu festiwalach w Polsce i za granicą m.in.: Międzynarodowy Festiwal Tetaralny “Malta”, “Body-Mind” Warszawa, “Heineken Open'er” w Gdyni, “Four Days” w Pradze. W 2003 roku otrzymała prestiżowe stypendium Dance Web na festiwalu Tańca Impulstanz w Wiedniu. Jest lauretaką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl “Good Girl Killer”. 
Od wielu lat bierze udział w tanecznych i tearalnych warsztatch oraz projektach międzynarodowych. Współpracowała m.in. z teatrem 7273 z Genewy, Mariolą Brillowską (Hamburg), obecnie bierze udział w spektaklu Art Staions Foundation w choreografii Nigela Charnocka, współpracuje również z Jackiem Krawczykiem z Teatru Okazjonalnego. Od 2002 roku prowadzi warsztaty z zakresu tańca współczesnego i improwizacji.

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Screenshot 14